Skip to content

2-yas-sendromu2 Yaş Sendromu Nedir?

 

2 yaş dönemi, ebeveynler arasında sıklıkla konuşulan konulardan biridir. Aslında bu dönemi, bebeklik döneminden erken çocukluk dönemine geçişin belirtileri olarak da görebiliriz. Bu nedenle, 2 yaş sendromu olarak adlandırdığımız durumu normal bir gelişim dönemi olarak görmekte fayda var. Bu dönem iki yaş olarak geçse de, tam olarak iki yaşında başlamayabilir. 18 ile 30 ay arası dönemde başlayıp 3 yaşına kadar devam edebilir.

2 Yaş’ta Ne Oluyor?

Bu dönemde bebeklik döneminden çıkan çocuk yürümeye, konuşmaya, duygularını öğrenmeye ve fikir üretmeye başlıyor. Kendisinin, birincil bakım vereninden bağımsız bir birey olduğunu keşfediyor. Bu yeni özellikler ve farkındalık ile çocuk çevresini kendi istediği şekilde keşfetme, gözlemleme ve deneyimleme konusunda oldukça istekli oluyor. Bir yandan, bağımsız olmanın tadını çıkarıp, kendi sınırlarını ve yeterliliklerini keşfederken; bir yandan da yeteri kadar güçlü olamadığının ve hala çoğu konuda desteğe ihtiyacı olduğunun farkına varıp hayal kırıklığı yaşayabiliyor. Bu hayal kırıklığını, yeni öğrendiği duygularıyla yönetmekte çoğu zaman zorluk yaşayabiliyor. Böylece, yaşadığı karmaşık duygular öfke patlamaları, ağlama nöbetleri ve karşıt gelme gibi durumlarla ortaya çıkıyor. Buna ek olarak, ruh halinde ani değişimler gözlenebiliyor. Kahkahalarla gülüp keyifli vakit geçirirken, bir anda ağlamaya veya bağırmaya başlayabiliyor.

2 Yaş Döneminde Aileler Ne Yapabilir?

  • Bu dönemde, çocukla fazla inatlaşmaya girmeden, kontrollü bir şekilde çevreyi keşfetmesine olanak sağlanabilir.
  • – Öfke veya ağlama nöbetlerinde paniğe kapılmadan, sakinleşmesi için çocuğa zaman tanımak ve bu süreçte yanında olmakta fayda var.
  • Buna ek olarak, duygularını aynalayabilir ve çocuğunuza anlaşıldığı mesajını verebilirsiniz (“istediğin oyuncağı alamadığımız için üzüldün”).
  • Huzursuz olduğunu fark ettiğinizde dikkatini başka yere yönlendirin.

2 yaş dönemi yaklaştığında ve çocuklarının her zamankinden farklı tepkiler vermeye başladığını gözlemlediğinde ebeveynler endişeye kapılabiliyor. Fakat bu dönemin normal gelişimin bir parçası olduğunu unutmamakta fayda var.

Diğer yandan, 2 yaş özellikleri her çocukta aynı şiddette ve aynı belirtilerle kendini göstermeyebilir.

Ne Zaman Destek Almalı?

Sakinleşmesi için sağladığınız desteğin yetersiz geldiğini düşünüyorsanız,

Günlük yaşam becerilerinin gereğinden fazla olumsuz etkilendiğini gözlemliyorsanız,

İştah ve uykusunda ciddi bozulmalar varsa, profesyonel destek almanız faydalı olacaktır.