Skip to content
basak-ormankiran

Başak ORMANKIRAN

Uzm. Psikolog & Aile Danışmanı

 Ben Kimim?

İlkokul ve lise eğitimlerimi Edirne’de tamamladıktan sonra, Ege Üniversitesi psikoloji bölümünden yüksek onur derecesi ile mezun oldum. Lisans eğitimi dönemimde edindiğim bilgiler ve alanda kazandığım tecrübeler neticesinde psikoloji bilimindeki insana dair bilgileri edinmenin bir ömür boyu süreceğini ve bilgi edinmenin aynı zamanda sorumluluk almak gerektirdiğini öğrenmem önemli kazanımlarımdan olmuştur.

Meslek hayatıma başlamadan önce pek çok özel kurum ve üniversite araştırma laboratuvarlarında yer alarak farklı yaş grupları ile çalışma fırsatı edindim. Ardından İzmir’de özel bir psikolojik danışmanlık merkezinde çalışmaya başladım. Burada, ilköğretim çağındaki çocukların sosyal becerilerini ve duygusal gelişimlerini desteklemeye yönelik grup terapileri yürüttüm. Uygulamalı alan ve akademide eş zamanlı ilerlemenin mesleki yetkinliğimi arttıracağına inandığım için Ege Üniversitesi Aile Danışmanlığı yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Eğitimim sırasında etkili iletişim, sınır koyma, aile işlevselliği konularında ebeveyn eğitimleri vererek aileler ile çalıştım.

Ardından ruhsal problemlere ve bireysel ve grup psikoterapilerine yönelik artan ilgim ve bu alanda ilerleme hedefim nedeniyle Ege Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek lisans eğitimime başladım. Aldığım Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimi kapsamında Ege Üniversitesi Psikoterapi Birimi’nde çocuk ve yetişkin danışanlar ile süpervizyon sürecimi tamamladım. Aynı zamanda, klinik ölçme ve değerlendirmeye yönelik test eğitimimi (WISC-R, AGTE, MMPI, T.A.T., C.A.T) tamamladım. Ege Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Yetişkin Psikiyatri birimlerinde bir yıl yer alarak uygulama ve yorumlama becerilerimi geliştirdim.

Bilişsel ve Davranışçı Terapi yaklaşımını kullanarak, yetişkinlerde yeme bozukluğu, yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukluk, depresyon; çocuk ve ergenlerde öfke problemleri, akran zorbalığı, kaygı bozukluğu; aileler ve çiftler ile etkili ebeveynlik becerilerinin ve aile işlevlerinin geliştirilmesi, çocuklarda sosyal ve duygusal gelişimin desteklenmesi, çiftlerde ilişkisel problemlerin çözümlenmesi ve etkili iletişim alanlarında çalışmalarıma devam ediyorum.