Skip to content

cocuklarda-korkuÇocukluk Çağı Korkuları

Çocuklar doğdukları andan itibaren, içinde bulundukları gelişim evrelerine göre bazı korkular geliştirebilir ve bu normaldir. Korku bir bakıma çocukları korur. Yeni keşifler yaparken daha dikkatli olmalarını, kendi zihinsel ve bedensel sınırlarının farkına varmalarını veya problem çözme becelerini geliştirmelerini sağlar. Bir süre sonra bu korkular kendiliğinden geçer.

Çocuklar Nelerden Korkar?

Korkular, hemen hemen her çocukta, gelişim evrelerine uygun olarak oluşur ve bu gelişim evresinin ilerlemesiyle zamanla bu korkular yok olur.

Bebeklik döneminde, özellikle 7-8 aylıkken, tanımadıkları yüzlerden korkabilirler. Çünkü bu aylarda, bildikleri yüzleri tanımaya ve hafızalarında tutmaya başlarlar. Yabancı bir yüzle karşılaştıklarında ise bunu anlamlandıramayıp, tanıdıkları yüzlerle daha fazla vakit geçirmek isteyebilirler. Sonrasında, 2 yaşa kadar olan dönemde ayrılık anksiyetesi yaşayabilirler. Ebeveynlerinden ayrı kaldıklarında (kreşe başladıklarında veya ebeveyni işe gittiğinde) ağlama nöbetleri geçirebilir veya ebeveynine yapışabilir.

Okul öncesi dönemde, gerçek olmayan karakterler veya figürlerden korkabilirler (örn., canavarlar, hayaletler, cadılar gibi). Bu durum, karanlık korkusunu da tetikleyebilir. Buna ek olarak, bu dönemde yüksek seslerden korkma da görülebilmektedir.

İlkokul çağında, gerçek yaşam olaylarına yönelik korkular başlayabilir. Örneğin, eve hırsız girmesi, doğal afetler, sevdiği kişilerin zarar görmesi gibi.

Ergenlik döneminde ise, eleştirilme, kabul görmeme, akademik başarısızlık, fiziksel olarak zarar görme gibi korkular gözlenebilir.

Ebeveynler Neler Yapabilir?

  • Çocuğunuzun korkularını eleştirmeyin veya önemsizleştirmeyin.
  • İhtiyacı olduğunda ona destek olacağınızı hissettirin.
  • Yaşına uygun olmayan film, dizi veya içerikler izlemesine engel olun.
  • Korkularıyla yüzleşirken ona yardımcı olun (örn., karanlık korkusu varsa onunla kısa süreliğine de olsa karanlıkta oturup sohbet edebilir veya oyun oynayabilirsiniz)
  • Duygularını sizinle paylaşması için ona fırsat tanıyın. Yaşadığı korkuların geçici olduğunu bilmesini sağlayın.

Korkular Ne Zaman “Normal” Olmaktan Çıkar?

  • Kaygı belirtileri gözlemliyorsanız (çarpıntı, titreme, terleme, baş dönmesi, karın ağrısı vb.),
  • Uyku ve iştahında değişim olduğunu düşünüyorsanız,
  • Okula gitme, odaklanma, ebeveynden ayrı kalmada problem yaşadığını gözlemliyorsanız,
  • Çocuğunuz yoğun öfke veya ağlama nöbetleri geçiriyorsa, Profesyonel destek almak faydalı olabilir.

Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.