Skip to content

ebeveynlik stresiEbeveynlik Stresi ile Baş Edebilmek

Ebeveyn olma ve aileye yeni bir bireyin katılması süreci hem büyük bir sevinç hem de yeni endişeleri beraberinde getirir. Bu süreçte eşlerin hayatlarına “anne” ve “baba” rolleri eklenir ve bu yeni roller kişilerin hayatlarında bir stres kaynağı haline gelebilmektedir. Örneğin; çocuk bakımının detayları ile ilgilenmek, çocuğunuzun okuldaki sorunlarıyla uğraşmak, çocuğunuzu bir yere bırakmak ve oradan almak için programlar yapmak gibi olaylar düzenli olarak maruz kalınan stres kaynaklarıdır. Bu stres kaynaklarının tek başına olmasa da toplam etkisi, zaman içerisinde ruh sağlığı ve fiziksel sağlığınızı etkilemektedir.

Ebeveynlik stresi, yani bir ebeveyn olma sorumluluğuyla birlikte gelen baskı ve endişeler, bir ebeveyn olarak kendinizden beklentilerinizden ve inançlarınızdan etkilenebilmektedir. Hem ev işlerinde hem de çocuk bakımındaki bir kişiye yüklenen sorumluluklar kronikleşen bir stres kaynağı haline gelebilmektedir. Yaşanan stresin ebeveyn ve çocuk davranışları üzerinde de bir takım olumsuz etkileri olabilmektedir. Ebeveynlik rolü hakkında daha fazla stres sahibi kişiler; çocuklarıyla olan ilişkilerinde duygusal açıdan daha mesafeli olabilirler. İşleri oluruna bırakmayı başaramayıp, daha tepkisel davranabilirler. Ebeveynlik stresi çocuk ile bakım veren kişi arasındaki bağlılık hissinin gelişmesini engelleyebilir. 

Ebeveynlik stresinin yoğun hissedildiği ve aile içerisinde çatışmalara neden olduğu fark edildiğinde bu durum ile ilgili aile terapisi hizmeti almak sorunun etkili bir şekilde çözümüne katkı sağlayacaktır. Bunun yanında, ebeveynlik stresi ile daha iyi baş etmek ve stresin kronikleşmesini azaltmak için üzerinde durabileceğiniz alanlardan biri aslında oldukça kolay görünen ama uygulamada çeşitli nedenlerle zorlanılan bir konu olan kendine vakit ayırmadır.

Kendine vakit ayırma nedir ve nasıl işe yarar?

Kendine vakit ayırma; önceden belirlenen bir zaman diliminde kendiniz ve kendi ihtiyaçlarınız için bir şeyler yapmaktır. Spor salonuna yazılmak veya evde egzersiz yapmak, sevdiğiniz müzikleri açıp dinlemek, dans etmek, örgü örmek, çocuklarınızdan ayrı olarak arkadaşlarınız ile vakit geçirmek (örneğin kahve içmek, gezilere katılmak), seçtiğiniz bir kitabı okumak, resim yapmak kendiniz için ayıracağınız zamanı yapılandırmak için örnek aktiviteler olabilir. Kendinize ayıracağınız zaman diliminde o an sorumluluğunuz olan rutin bir iş ile ilgilenmek yerine kendinize ve ihtiyaçlarınıza odaklanan pek çok şey yapabilirsiniz.

Uzun zamandır sürdürülen davranış kalıplarından farklı olarak kendinize vakit ayırmak başlarda sorumluluklardan kaçmak gibi algılanarak suçlu hissetmeyi beraberinde getirebilmektedir. Ancak keyif alacağımız bir aktivite yapmak veya belli bir zaman dilimini hiçbir şey yapmadan dinlenerek geçirmek stresli ruh halinden uzaklaşarak daha iyi ve rahat hissettirir. Aynı zamanda kendinize vakit ayırmanın hissettireceği olumlu duyguların, ebeveyn-çocuk ilişkisine de olumlu şekilde yansıdığı bilinmektedir.