Skip to content
gozde-sancak

Gözde SANCAK

Psikoterapist/Psikodramatist

İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdikten sonra Klinik Psikoloji eğitimime Birkbeck, University of London’da devam ettim. Bireysel Terapi (travmalar, özgül fobiler, depresyon, yas, kaygı bozuklukları, takıntılar, fibromiyalji) Çift ve Aile Terapisi (iletişim sorunları, aldatma, cinsel sorunlar, boşanma, kök aile sorunları, bağ odaklı ebeveynlik danışmanlığı) ve Grup Terapisi alanlarında Psikodinamik ve Sistemik bakış açısıyla çalışıyorum. Uygulamalarımda EMDR ve Psikodrama yöntemlerini kullanmaktayım. 

 

Turgutlu Anadolu Lisesi’nden mezuniyetimin ardından tüm lise dönemi boyunca eğitimini almak istediğim tek bölüm olan İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümü bana insan doğasını anlamaya dair bir çok kapıyı araladı.  Lisans dönemi boyunca Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Adli Psikoloji, Soyak Yapı A.Ş.’de Endüstri Psikolojisi, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde Klinik Psikoloji stajları sırasında insanın tanılara indirgenemeyecek çeşitlilikte pozisyonlar üstlendiğine şahitlik ettim. Okullarda öğrenilen kuram ve günlük yaşam pratiğinin kesişiminde insanı anlama çabası daha da merak uyandırmaya başladı. Hastane stajı sırasında ekibinde yer aldığım psikiyatristin kliniğinde süpervizyon altında vaka takibine başladım. Aynı dönem kurulan Tuzla Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde psikiyatrist süpervizörlüğünde danışan gördüm. Psikoterapistlik varılacak bir hedef değil yolculuğun kendisiydi.

2006-2008 yılları arasında eğitim için Londra’da yaşadığım süre boyunca azınlık olmanın, farklı olmanın deneyimi yine çok zenginleştiriciydi. Uzmanlığım devam ederken Hackney and City Mind for Better Health kuruluşunda yardımcı terapist olarak göçmen ailelerle çalışmak, bir insanın ruhsallığının kültür, çevre ve yaşam olaylarıyla nasıl şekillendiğini gözlemleme fırsatıydı.

Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsü’nden 720 saatlik Psikodrama Temel ve İleri Grup Psikoterarapileri eğitimden sonra 2018 yılında yazdığım ‘Psikodrama Yöntemiyle Annelerin Çocuklarına Yönelik Empati Becerilerinin Geliştirilmesi’ konulu tez çalışmasıyla Psikodrama Terapisti/Psikodramatist ünvanını aldım. Psikodrama yöntemi birlikte iyileşmenin en güzel deneyimlerindendi. Psikoterapistin danışanıyla yola çıkmadan önce kendi yollarının farkına varmasının zor, meşakkatli ancak bir o kadar özgürleştirci bir dönemiydi. Grup arkadaşlarınız yaşamınız en sahici tanığı olarak hep oradaydılar.

Uzmanlık eğitimlerimin yanı sıra Emre Kapkın’dan Psikodinamik Psikoterapi ve süpervizyonu (150saat), Doğan Şahin’den Dinamik Psikoterapi Teorik Eğitimi (40saat), Hakan Türkçapar’dan Bilişsel Davranışçı Terapi Temel Eğitimi (50saat), Azmi Varan’dan Transaksiyonel Analiz Eğitimi(90saat), Tamer Dövücü’den Ericksonian Hipnoterapi (100saat) ve Optimum Denge Modeli Psikoterapi Eğitimi (1-2-3. Modül),  Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden EMDR (Göz Hareketleriyle Sistematik Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) eğitimlerini aldım. Bu farklı bakış açılarıyla yoğrulmak psikoterapistin kendi yolunu bulabilmesi açısından da bir rehber niteliğindeydi.

2012 yılında Sağlık Bakanlığı’nın açtığı sınavda başarılı olarak ‘Psikolojinin Tıbbi Uygulamaları Yetki Belgesi’ almaya hak kazandım ve klinik uygulamalara devam etmekteyim.

Psikodinamik yönelimli ve sistemik bakış açısıyla çalışmaktayım. Seanslarda EMDR Terapisi, Psikodrama ve Monodramayı kullanıyorum.

Cem Kaptanoğlu’nun koordinatörlüğünde yürütülen eğitimcileri Agâh Aydın, Altan Eşsizoğlu ve Onu Özalmete’den oluşan Destekleyici Psikoterapi Eğitimine devam etmekteyim. Eğitim ve süpervizyonların psikoterapistin yakıtı olduğunu düşünmekteyim. Kendi giremediğimiz yollarda danışana eşlik edemeyiz.

Dinamik yönelimli bireysel terapi sürecimi tamamladım.

Şu an ise Lacancı Forum Derneği’nde analist formasyon sürecindeyim. Çünkü özne’nin kendine yolculuğu hiç bitmez. Amacımızsa o yolculuğu daha katlanılabilir kılabilmek.

Psikoterapi ‘hakikatimizle’ buluşma sürecidir. Bu sanıldığı kadar kolay değil ancak mümkündür. Her yaşam bunu hak eder.