Skip to content
kayhan-gurbuz

Kayhan Gürbüz

Uzm. Klinik Psikolog

Ben kimim?

Beş çocuklu bir ailede, Kars’ta doğdum. Çocukluğunu sokaklarda yaşayan şanslı nesildenim. İlkokulu Kars’ta bitirdikten sonra İzmir’e taşındık, ortaokul ve liseyi İzmir’de bitirdiğimde psikoloji alanına olan merakım beni İstanbul’a sürükledi. İstanbul’da bulunduğum yıllarda, öğrencilik yıllarımda, okul dışında bir şeyler yapma isteği ve alanıma olan merakım, ruh sağlığı alanında hizmet veren Stk’larla tanışmama vesile oldu. Bu tanışıklıklar ile, Panik Atak Dostları Derneği bünyesinde psikoloji öğrencileri ve psikologlara yönelik eğitim ve workshop eğitimleri tertip ettim. Lisansın ilk yılı başladığım bu çalışmalar tam 6 yıl sürdü. Psikolojik bozukluklar ve tedavileri üzerine yirmiden fazla eğitim düzenlemiş olduk, bu sayede bende birçok eğitime katılarak kendimi okul dışında geliştirme fırsatı buldum.

Psikoloji lisansını tamamladıktan sonra, meslek hayatıma başlamak için İzmir’e döndüm. Bir süre çalışıp 2013 yılının sonlarında çalışmalarıma bir virgül koyarak klinik psikoloji ve psikopatoloji yüksek lisansı için Fransa’ya gittim, burada Université de Bordeaux’da uzmanlık için iki yıl geçirdim. Fransa’da ayrıca, büyük bir psikiyatri hastanesi olan EPSM Lille Métropole’de uzun bir staj yapma imkanı buldum. Bu süre boyunca depresyon, anksiyete bozuklukları, madde kullanım sorunları (alkol, uyuşturucu vb.), evlilik sorunları yaşayan birçok kişinin tedavi planlaması içinde bulundum. Farklı kültürlerden hastalarla çalışmak, bu kişilerin psikiyatrik yakınmalarını, ilişki sorunlarını nasıl yaşadıklarını ve nasıl baş ettiklerini gözlemlemek bana kitaplarda yazmayan şeyler öğretti. Ayrıca Fransa’da okul dışında eğitimlere katılarak mesleki pratiğimi geliştirme şansı buldum.

Uzmanlığımı aldıktan sonra Türkiye’ye döndüm. Dönüşümün hemen ardından askerlik görevimi Ağrı Asker Hastanesi’nde  psikolog olarak yapacağım belli oldu. Bordeaux’dan Ağrıya geçmek farklı bir deneyimdi. Burada, görev sürem boyunca askeri personel ve bölgedeki sivil hastalarla psikiyatrik yakınmaları ve ilişki sorunlarıyla ilgili çalışma fırsatı bulduk. Poliklinikten arta kalan zamanlarda hastane çalışanlarına iletişim, öfke kontrolü, gençlerde madde bağımlılığını önleme gibi konularda seminerler vererek çok verimli bir yıl geçirdik.

2016 yılından itibaren, psikolograndevum.com’da mesleki çalışmalarımı devam ettirmekteyim. Klinik çalışmalarımda ağırlıklı olarak anksiyete bozuklukları (panik bozukluk, sosyal fobi, yaygın anksiyete vb.) obsesif kompulsif bozukluk, depresyon, öfke kontrolü, iletişim, ilişki sorunları ile yaşam doyumunu geliştirmek isteyen yetişkin ve genç yetişkin bireylerle çalışmaktayım. Bu çalışmalarda bilişsel davranışçı terapi uygulamaları ile ACT ve EMDR terapisini kullanmaktayım.

Mesleki çalışmalarımda danışanlarıma en iyi desteği sunabilmek için alanımla ilgili güncel bilimsel araştırma ve tedavi metotlarını özellikle yabancı dilde kaynaklardan takip ediyor, koşulsuz kabulü, yargılamamayı, azami saygıyı ve profesyonelliği mesleki pratiğimin vazgeçilmez değerleri olarak görüyorum.

Eğer bir şeyleri değiştirmeyi düşünüyorsanız unutmayın, en uzun yolculuklar bile daima küçük bir adımla başlar!