Skip to content
sinem-pirinali

 

Sinem PİRİNALI

Uzm. Klinik Psikolog

İzmir Ekonomi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden 2010 yılında mezun oldum. Lisans hayatım süresince, psikolojinin pek çok farklı alanında staj yaparak (klinik, gelişim, deneysel, endüstriyel) kendi ilgi alanımı keşfetmeye çalıştım. Sonunda klinik psikoloji alanında uzmanlığımı almaya karar verdim ve Yakın Doğu Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji yüksek lisansımı tamamladım. Böylece Uzman Klinik Psikolog ünvanımı almış oldum. Yüksek lisansımın tez aşamasında özellikle kaygı bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluk ve stres yönetimi üzerine çalışmalarımı yoğunlaştırdım. Aynı zamanda, Yakın Doğu Üniversitesi Danışmanlık Merkezi’nde üniversite öğrencilerine danışmanlık hizmeti verdim. Bu süreçte aldığım süpervizyon, klinik alandaki meslek hayatıma adım atarken beni oldukça geliştirdi.

Yüksek lisansa başlamadan önceki süreçte, özel bir rehabilitasyon merkezinde özel gereksinimli çocuklar ve ailelerine yönelik danışmanlık hizmeti sağladım. Bu deneyim, çocuk, ergen ve gençlerle çalışma isteğimi güçlendirdi. Yüksek lisansımı tamamladıktan sonra 2013-2016 yılları arasında özel bir çocuk ve genç psikiyatri kliniğinde, psikiyatrist süpervizyonu ile danışmanlık hizmeti verdim. Bu süreçte kaygı bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluk, panik atak, aile içi problemler, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, davranış problemleri, özel öğrenme güçlüğü, sınav kaygısı, tuvalet eğitimi, uyku problemleri, fobiler ve depresyon alanında pek çok çocuk, genç ve yetişkinle çalışma fırsatım oldu. Buna ek olarak, Bilgisayar Destekli Bilişsel Terapi ve Neurofeedback Terapi gibi bilgisayar destekli tedavi yöntemleri konusunda deneyim sahibi oldum. Yeni tedavi yöntemlerini araştırmak, öğrenmek ve kendimi alanımda sürekli geliştirmek, meslek hayatımın en önemli özelliği haline geldi.

Şu an, başta çocuk ve gençler olmak üzere yetişkinlere de psikolojik rahatsızlıkların tedavisi üzerine danışmanlık hizmeti sağlamaktayım. Özellikle kaygı bozuklukları, okul problemleri, takıntılar, fobiler, depresyon ve ilişkilerde yaşanan iletişim sorunları alanlarında sıklıkla çalışmaktayım.

Çocukluk ve ergenlik döneminde psikolojik rahatsızlıklara yönelik erken müdahale, psikolojik olarak daha sağlıklı ve doyumlu bir yetişkinlik dönemi anlamına gelir.

Aldığım Eğitimler:
Oyun Terapisi Uygulayıcı Eğitimi
Çözüm Odaklı Terapi Uygulayıcı Eğitimi
WISC-IV Zeka Testi Uygulayıcı Eğitimi
MOXO d-CPT – Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Testi Uygulayıcı Eğitimi
Bilişsel-Davranışçı Açıdan Sınav Kaygısı ile Başa Çıkma Yolları Eğitimi
Projektif Testler (TAT, CAT, Louisa Düss) Uygulayıcı Eğitimi
Evlilik Danışmanlığına Giriş Eğitimi
Aile Danışmanlığı Eğitimi
Öğrenci Koçluğu Eğitimi

Aldığım eğitimlere ek olarak, çocuk, ergen ve yetişkinlere yönelik kişilik, performans ve nöropsikiyatrik testlerin uygulaması ve raporlamasında yetkinliğe sahibim.