İlk seansa özel pskrdv kodu ile %15 indirim!  

Bireysel Terapi

Yas & Kayıp

Kayıp ve yas terapisi, bireyin kaybettiği birinin ardından yaşadığı yas sürecini anlamasına ve bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmasına yardımcı olmayı hedefler. Bu terapi, kaybın yarattığı duygusal acıyı, öfkeyi, kabullenmeme duygusunu ve diğer duygusal tepkileri ele alarak bireyin duygusal iyileşmesine destek olmayı hedefler.
Yas sürecinde ortaya çıkabilecek bazı psikolojik problemler aşağıdaki gibidir:

  • Travma sonrası stres bozukluğu
  • Çevresel durumların etkisiyle yüz kızarması, terleme, titreme gibi fiziksel belirtilerin yaşanması
  • Anksiyete bozuklukları
  • Yasa özgü psikolojik problemler
  • Sosyal izolasyon

1000 +

Gerçekleşen Seans

Kayıp ve yas terapilerinde deneyimli psikologlarımızdan destek alabilirsiniz.

  • Bilişsel Davranışçı Terapi
  • Kabul Kararlılık Terapisi
  • Emdr
  • Şema Terapi
  • Analitik Terapi
Bilgilendirme

Yas sürecinde Psikoterapinin Etkinliği

1. Hayes et al. (2016) yaptıkları bir çalışmada, kayıp yaşayan bireylerin psikoterapiyle yaşadıkları yas sürecinin daha sağlıklı bir şekilde ilerlediğini ve yaşadıkları duygusal zorlukları daha iyi yönetebildiklerini göstermişlerdir.
2. Stroebe et al. (2007) kayıp yaşayan bireylerin psikoterapiyle destek aldığında, yas sürecindeki depresif belirtilerin azaldığını ve yaşam kalitesinin arttığını göstermişlerdir.
3. Maciejewski et al. (2007) kayıp yaşayan bireylerde psikoterapi ile yas sürecindeki kabul edilme ve duygusal iyilik halinin arttığına dair bulgular elde etmişlerdir.
4. Bryant et al. (2017) yaptıkları bir araştırmada, kayıp yaşayan bireylere bireysel psikoterapi uygulandığında, yas sürecindeki intihar riskinin azaldığını ve duygusal düzeyde daha sağlıklı bir iyileşme süreci yaşandığını göstermişlerdir.
5. Lichtenthal et al. (2010) yaptıkları bir çalışmada, kayıp yaşayan bireylerin grup terapisi alması durumunda, yas sürecindeki duygusal zorlukların azaldığını ve sosyal destekle daha iyi baş edebildiklerini göstermişlerdir.

Desteğe İhtiyacım olduğunu nasıl anlarım?

Kayıp sürecinde duygusal zorluklar yaşıyorsanız bir psikologla görüşmek faydalı olabilir. İlk seansta yapılacak değerlendirme ile durumunuza ilişkin detaylar ve terapi planı belirlenebilir.

Is my microwave giving me cancer?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

How long am I contagious when I have the flu or a cold?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.